Работни срещи за представяне на успешно приключил проект
Работни срещи за представяне на успешно приключилия проект BG16RFOP002-3.004-0028-C03 „Повишаване на ресурсната ефективност в Гурцов ООД чрез внедряване на пилотни за България технологии за боядисване на мебелни плоскости“ бяха проведени от ръководството на Гурцов ООД.
Срещите се проведоха на 27 и 28 юли 2020 г. от 15.30 ч. в производствената база на “Гурцов” ООД, намираща се в гр. Сливен, „Ямболско шосе“, м. „Чобанка”. Основна цел на проведените работни срещи бе постигането на мултиплициращ резултат на въведените по проекта пилотни технологични решения и методи.
В срещите участваха представители на следните компании от бранша на мебелното производство: МОРАТО МЕБЕЛ ООД, АНТИВО АРТ ЕООД, ЕВРО ПОРТ ЕООД, ОТО МЕБЕЛ ООД, ЙОРДАН МИШЕВ АД . Областен Информационен Център – Сливен, част от мрежата от 28 информационни центъра за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, също имаше представители на работната среща, провела се на 28.07.2020 г.
Покана за участие в работните срещи бе подготвена и изпратена и към ГД „Европейски фондове за конкурентоспособност“, Управляващ орган на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020 г.
По време на работните срещи бяха представени същността на внедрените технологични решения по проекта, вкл. техническите механизми и характеристики, чрез които ще се постигне спестяване на производствени ресурси.
Фокусът бе поставен върху:
Проектът е насочен към повишаване на ресурсната ефективност в предприятието, чрез оптимизация на използваните суровини в процесите по грундиране, боядисване и лакиране на крайните продукти и намаляване отпадъците от производството чрез тяхното предотвратяване. Оптимизацията ще бъде постигната чрез процесна иновация, пилотна за България.
Процесната иновация се осъществи чрез закупуването и внедряването на:
- Термокамера с робот за боядисване и лакиране на мебелни детайли – 1 бр.;
- Автоматична машина за грундиране и лакиране на кантове – 1 бр.;
Внедряването на процесната иновация в дейността на дружеството ще осигури в пъти по-бързо изпълнение на операциите боядисване, грундиране и лакиране, като същевременно се осигури намаляване на количеството на използваните суровини и спомагателни материали.
Чрез инвестициите по проекта се създава възможност за обработка на повече единици продукция, за по-кратко време, следователно се увеличава цялостният производствен капацитет. Основният търсен ефект от проекта е повишаване ефективността на производствените разходи чрез намаляване ресурсоемкостта и отпадъците паралелно с повишаване на производителността.
В рамките на проекта бе придобита Автоматична машина за грундиране и лакиране на кантове марка CEFLA, модел SMARTEDGE 01 BV 6000-5
Основните технически характеристики на автоматичната машина, които допринасят за постигането на ресурсна ефективност са:
- Система за автоматично почистване на кантове чрез дюзи със сгъстен въздух, което намалява значително брака поради некачествено почистване;
- Вакуумна система за прецизно дозиране на количеството грунд, боя и лак, водеща до намаляване употребата на грунд, боя, лак и елиминиране на импрегнатор;
- Липса на необходимост от катализатори, водеща до елиминиране употребата им;
- Втвърдяване на покритието с UV лъчи, водещо до елиминиране употребата на катализатори;
Другият актив придобит по проекта е Термокамера с робот за боядисване и лакиране на мебелни детайли марка DAPHNE Impianti Srl., модел SKIPPER S 60-150 с робот SPRAY TECH ONE 05-30-TC SPECIAL
Основните технически характеристики на термокамерата с робот за боядисване и лакиране на мебелни детайли, които допринасят за постигане на ресурсна ефективност са:
- Система за детекция формата на детайла и точното й възпроизводство при боядисване и лакиране, водеща до намаляване на употребата на боя и лак;
- Механика извън полето на боядисване/лакиране, водеща до намаляване на употребата на боя и лак;
В следствие внедряването на автоматичната машина и термокамерата с робот за боядисване и лакиране на мебелни детайли се очаква специфичното потребление на суровини и спомагателни материали за единица продукция да намалее както следва:
- Грунд за кантове: ок. 60%;
- Ускорител за грунд: 100%;
- Втвърдител за грунд: 100%;
- Импрегнатор: 100%;
- Боя за кантове: с до 60%;
- Лак за кантове: с до 60%;
- Разредител за боя: 100%;
- Втвърдител за боя: 100%;
- Хартиени цедки еднократни: 100%;
- Пластмасови мерилки: 100%;
- Хартиени филтри: 100%;
- Полиестерни филтри: 100%;
- Шкурка: 95%;
- Полиетиленова облепваща лента за бояджийна камера: 100%
В стратегически план реализацията на проекта ще доведе до:
- Нарастване на общия производствен капацитет – с инвестициите по проекта се осигурява намаляване на 90% на ръчния труд, което води до повишаване в пъти скоростта на производство в основни операции от производствения процес – боядисване, грундиране и лакиране;
- Повишаване на общата производителност на предприятието – с направените по проекта инвестиции предприятието има възможността да произвежда много повече от вече произвежданите продукти, без да се променя базисният производствен процес.
- Разширяване на капацитета за продажби – в резултат на подобрените производствени процеси и увеличеният производствен капацитет ще се повиши количеството произвежданите мебели за баня в съкратени срокове;
- Нарастване на конкурентоспособността на предприятието – със значителното намаляване на използваното количество боя, грунд и лак за единица продукция, ще се генерира продукция при оптимална себестойност;
Проектът се изпълнява по процедура BG16RFOP002-3.004 „Подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за ефективно използване на ресурсите“ и се финансира по Оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски фонд за регионално развитие. Общата одобрена стойност на проекта е 760 006.21 лв., от които 452 203.70 лв. европейско и 79 800.65 лв. национално съфинансиране. Собственото съфинансиране възлиза на 228 001.86 лв.